SUP DESZKÁK FELÉPÍTÉSE
- AERO vagy felfújhatós SUP
A felfújhatós SUP-ok felépítésének köszönhetően könnyen szállítható verzió. Összecsomagolt mérete teszi lehetővé a szállítását akár hátizsákban gyalogszerrel, táskában az autó csomagtartójában vagy gurulós táskában akár a repülőtereken könnyen szállítható. Előnye mellett, viszont meg kell említsük, hogy csak pár tényleg erős felépítésü AERO SUP közelíti meg a merev SUP-ok siklási tulajdonságait.
- FIX vagy merev SUP
A merev SUP-ok között is vannak felépítésbeli különbségek. A SUP-ok között találunk igazi SURF deszkákat, amik igazi ékszerek, könnyű, gyors viszont sérülékeny darabok. És vannak igazán nagy igénybe vételekre tervezett erős, viszont súlyában nehezebb darabok.


SUP KEZELÉSE ÉS KARBANTARTÁSA
A felfújhatós SUP-ok kezelésénél több dologra is érdemes odafigyelni. A szelepek oldalcsíkján mindig van egy szám PSI-ben megadva. Minőségétől és felépítésétől függően 13PS-től egészen 20-25 PSI-ig találkozhattok értékekkel. Ezeket az értékeket mindig érdemes betartani. Vegyük figyelembe, hogy a napsütés hatására az általunk belepumpált nyomás akár többszöröse is lehet nagy hő hatására. Egyébként is a nap UV ereje nagyon erős és hiába tervezték a SUP-okat UV védett anyagokkal, hosszútávon nem tesz jót egyik SUP-nak sem.
A felfújhatós SUP-ok összetekerésénél mindig figyeljünk, hogy a hajtott élek ne gyűrődjenek és összetekerés elött mindig állítsuk vissza a szelepet zárt állapotba. Így a legközelebbi felfújást követően nem eshetünk abba a hibába, hogy a pumpa levételénél elengedi a levegőt.
A javítókészletben talélható szelepkulccsal időnként érdemes ellenőrizni a szelep feszességét. Ha esetleg ezt mégis elhanyagolnád és azt veszed észre, hogy a szelep körül levegőt ereszt akkor ne aggódj, a szelep meghúzásával megszünik a probléma.
FONTOS PONTOK
- Napon sose hagyd a felfújhatós SUP-ot!
Mondjuk egy nyári reggel kedved támad evezni és körülbelül 20C fokban felfújod deszkádat, majd az evezés után, ott hagyod a kertben a SUP-od. Délben 35C fok van és ahogy a hőmérséklet úgy a nyomás is emelkedik a SUP belsejében. Ha így jérsz el akkor gyengébb kategóriájú SUP fel is hasadhat vagy eltekeredik, de még az erősebb darabok szálszerkezetének sem tesz jót hosszútávon a tűző nap. Ha nincs más lehetőséged, akkor is legalább az élére állítva ted le a SUP-od, hogy a nap minél kevésbé érje.
- MIndig gondosan tekerd össze és ne gyűrd az élét!
A SUP-ok anyagának, pláne ha egy rétegűről beszélünk, nem tesz jót ha nem alaposan hajtogatod össze a SUP-ot használat után. Figyelj rá, hogy az éle minél kevésbé törjön meg. Nem beszélve ha a szkeget benne hagyva hajtod össze deszkádat.
- Maximális nyoméson ne tárold a felfújhatós SUP-odat!
Amennyiben elrakod a SUP-od hosszabb időre, akkor ne hagyd maximális nyomáson. Hosszútávon kiméled a szálszerkezetet és te is tovább élvezheted a SUP-od társaságát.







Hogyan válasszuk ki a megfelelő neoprenet?
Ez a kis guide remélhetőleg segít nektek eligazodni a noprenek világában: milyen típusút? Mennyiért? Mi a különbség köztük? Ezekre a kérdésekre próbálunk választ adni nektek.
A neoprene választás 5 lépése, amit érdemes átgondolni:
- Döntsd el, hogy milyen sportra használnád elsősorban a neoprene ruhát.
- Vedd figyelembe a legvalószínűbb körülményeket, amikor használnád a ruhát.
- Az is legyen hatással a döntésedre, hogy a saját tapasztalataid alapján mennyire vagy fázós.
- Válaszd ki a megfelelő méretet, akár a mérettáblázatból, de a biztos az, ha felpróbálod.
- Határozz meg egy keretet, hogy mennyit szánnál rá.
A neoprene ruhának minden vízisportban helye van, ezért összegyűjtöttük a Magyarországon legjellemzőbb és hozzánk legközelebb álló sportok neoprene igényeit.
Surf
Surfözés közben sok időt töltünk a vízben és keveset a víz felszíne fölött, tehát itt a meghatározó faktor a víz hőmérséklete lesz. Általában erre a sportra a hosszú kar, hosszú láb megoldás szokott lenni a bevált, ha csak abból indulunk ki, hogy Portugáliában a Csendes-óceán maximum 21 fokig szokott felmelegedni. De előfordulhat olyan is, hogy a levegő hőmérséklete melegebb, mint a vízé, ilyenkor pedig hasznosabb lehet egy rövid kar, hosszú láb kombináció.
Wakeboard
A wakeboardban már más a helyzet, itt főként a víz fölött vagyunk és sokkal inkább meghatározza a neoprene választásunkat a levegő hőmérséklete, illetve az időjárási körülmények (szél, eső). Mivel a kontinensen a szezon általában áprilistól egészen októberig tart, ezért a 3/2 mm vastagságú hosszú ruha egy megfelelő választás lehet. Ez a típus 12-17 fokos vízhőmérsékletig a legideálisabb és a mi tapasztalataink alapján is tökéletes választás.
Stand Up Paddle
Ennél a sportnál mondhatjuk, hogy kizárólag a levegő hőmérséklete befolyásolja a döntésünket ezért, ha neoprenen törjük a fejünket, akkor inkább a vékonyabb, 2mm vastagságú darabok közt érdemes nézelődni. A neoprene rendkívül jó hőszigetelő anyag, tehát akár a hidegebb, téli időkben is jól jöhet. Visszatérve a sport igazi szezonjára, a neoprene választásnál inkább a rövid-rövid megoldásokat ajánlanánk, illetve a nyári, napsütéses időkre elsősorban a Lycrákat ajánlanánk, amik 50 faktorig védenek a nap káros sugarai ellen.
Windsurf/Kite
Ennél a két sportnál hirtelen váltunk a víz és a levegő elemei között, tehát elsősorban a hosszú ruhákat ajánljuk és azokból is 3/2mm, illetve 4/3mm-es vastagságot. Remek választás lehet még a rövid kar, hosszú láb megoldás is.
A neoprenek különböző vastagságokban léteznek, amik meghatározott vízhőmérsékletre vannak tervezve. Ezek jelölése a következő képpen történik, vegyünk alapul egy 3/2mm-es ruhát: a törzsnél 3mm vastag a ruha, a végtagoknál pedig 2mm. A törzsnél a legfontosabb a hő megtartása, tehát itt vastagabb a ruha, a végtagok szabadon mozgása érdekében pedig itt vékonyabb szokott lenni a ruha.
FIGYELEM! Ezeket az adatokat csak kiindulási pontnak vedd. A megfelelő ruha kiválasztásához nagyban hozzájárul az időjárás, szél erőssége, saját hőérzet és a tevékenység, amit űzöl.
A neoprene működési elve a következő: a ruhába bejutó víz vékony réteget képez közted és a neoprene anyag között, amit a tested felmelegít és a neoprene anyag pedig ezt a hőt nem engedi ki. Az anyagban található levegő is, ami szintén remek hőszigetelő, tehát a vastagabb neoprene, amibe több levegő jut melegebben tart, mint a vékonyabbak.
Megfelelő méret kiválasztása
A neoprén ruhának, úgy kell viselkedni, mintha egy plusz bőr réteg lenne. Ne álljon el a háton, a hónaljnál is csak minimálisan. A neoprén ruhának szorosan - de még nem kellemetlenül - kell illeszkedni, hogy bent tartson egy vékony réteg vizet a bőröd és a ruha között. A ruhának szorosan kell illeszkednie a nyakon, hiszen ez a víz betörésének legyakoribb helye. Ha a ruha bő, akkor a víz gyakran átmossa a ruhát ezzel kimosva a felmelegített vékony réteg vizet.
- -A megfelelő méretű neoprén ruha legyen szoros a törzsön, az ágyéknál, a vállakon és a térden is.
- -A megfelelő méretű neoprén felvétele szárazon kicsit küzdelmes.
- -Emeld fel a kezed és nyújtózz fel. Ez segít a ruhának a megfelelő helyre kerülni. Ebben a mozdulatban a ruha csak egy kicsit akadályozhat. Ha ebben a mozdulatban nagyon akadályoz a ruha, akkor az kicsi.
- -A ruha ne akadályozzon abban, hogy kényelmesen le tudj guggolni, illetve tudd a kezeid szabadon mozgatni (hacsak nem 5/4/3-as 6/4-es ruháról van szó).
A mérettáblázat remek kiindulási pontot jelenthet a megfelelő ruha kiválasztásában, de a legbiztosabb a felpróbálás mind a neopreneknél, mind a mellényeknél.




Nem minden gyártó tesz teljes UV védelmet a Lycráiba, és káros sugarak érhetik a testet. Az O'NEILL U.P.F. 50+ UV faktoros védelmet nyújt, ezáltal teljesen véd. 4 irányú nyúlás, gyors száradás és kevesebb varrás található az O’NEILL lycrákban







